• TERMOPLASTİKLERE EXTRUZYONLA HAYAT VEREN FİRMA
  • info@burplast.com
  • +90 224 493 22 00

MALZEMELER

Esnek Malzemeler

PVC (Polivinil Klorür)

Çok yönlülüğü nedeniyle en çok kullanılan esnek termoplastik bileşiktir. Tek başına veya bir ko-ekstrüzyonun esnek elemanı olarak kullanılır. Rijit PVC'de olduğu gibi, şeffaf veya renkli olarak ve UV-Stabilize edilmiş formlarda üretilebilir. Geniş bir shore sertliği aralığında çeşitlenmektedir.

PVC / NBR (PVC Nitril)

Geliştirilmiş yağ direnci ve daha geniş bir sıcaklık aralığı sunan gelişmiş bir PVC sınıfı.

TPE (Termoplastik Elastomer)

EPDM gibi sentetik kauçuklara eşdeğer bu malzeme, geri dönüşümlü olma ve iz bırakmama avantajına sahiptir. Bazen esnek PVC'nin yerini alır. Sınıfları SBS veya SEBS bazlı olup ABS, PP ve PS gibi sert plastiklerle birlikte işlenebilmektedir. Hem şeffaf hem opak çeşitleri iyi derecede ezildikten sonra geri toplama değerine sahiptir. Cam-pencere sistemleri ile birlikte kullanıma uygun, UV dayanımı ve hava koşullarına dayanımı yüksek özel sınıfları bulunmaktadır.

TPE - MPR

Spesifik özelliklere sahip, eriyik işlenebilir bir kauçuk, uPVC ve ABS ile ko-ekstrüzyona izin verir. İyi derecede ezildikten sonra geri toplama değerine sahiptir.

TPE - Vinil esaslı

Bir TPE olarak çalışmak üzere geliştirilen ve PVC'ye ko-ekstrüde edilebilir olan bu malzeme, mükemmel dış mekan performansıyla cam-pencere sistemleri için uygundur. Ayrıca PC gibi cam olmayan camekan oluşturma malzemeleri ile de uyumludur.

TPE (Termoplastik vulkanizat, TPV)

TPE'nin bazı EPDM kauçuklarıyla eşsiz bir karışımı olan yüksek performanslı bir malzemedir. Mükemmel yorulma direnci ve yüksek yırtılma mukavemetine sahiptir. Ayrıca -60 ° ila + 135 °C arasında değişebilen sabit servis sıcaklığı aralığı sunmaktadır. Tıbbi ve gıda uygulamalarında kullanılan özel sınıfları vardır.

POP (Poliolefin plastomer)

Son derece esnek ve elastik olan sağlam, yüksek berraklıkta gıda sınıfı polimer.

TPE-E (Termoplastik polyester kopolimer)

Uzun ömürlü bu mühendislik termoplastiği yüksek modülüs değerine sahiptir ve özellikle ko-ekstrüde uygulamalarda bir menteşe malzemesi olarak kullanıma uygundur.

Sert Malzemeler

uPVC (Rijit-Sert veya plastisize edilmemiş, Polivinil Klorür)

Tüm sektörlerde en yaygın olarak kullanılan termoplastik türüdür. Dayanıklı, sağlam ve mükemmel kimyasal direnç ile hem iç mekan hem de açıkta ve ayrıca gıda ile kullanıma uygun çok yönlü ve çeşitli sınıfları vardır. Kendiliğinden söner, kendiliğinden yangına dayanıklıdır, şeffaf ve renkli versiyonları bulunur.

uPVC (Rejenere sınıf)

İşlevsellik ve maliyet değerinin, görsel-estetik beklentinin önüne geçtiği durumlarda, yeniden işlenmiş malzeme performans kaybı olmadan tekrar ekstrüde edilebilir. Özellikle sürdürülebilirliğin gerekli olduğu yerlerde memnun eder.

ABS (Akrilonitril Butadien Stiren)

Dayanıklı ve opak, iyi darbe dayanımı ve kimyasal dirence sahip bir türdür. PVC'den daha geniş bir çalışma sıcaklığı aralığı sunmaktadır, özellikle de düşük ölçeklerde. Daha çok iç mekanda kullanıma yatkındır. Boya / Yapıştırıcı kabul eder.

HIPS (Yüksek darbe dayanımlı polistiren)

Düşük yoğunluklu, sert. Şeffaf ve renkli çeşitleri mevcuttur. Kapalı alanda kullanıma yatkın, boya, kaplama ve yapıştırıcıları kabul eder.

PA (Polyamid) (yaygın adıyla Naylon)

Genel özellikleri oldukça dayanıklı, sert, yarı şeffaf ve zor aşınan olan bir türdür. Yakıtlara ve yağlara dayanıklıdır. Nem emilimine biraz duyarlı fakat iyi sürtünme direnci gösterir.

PC (Polikarbonat)

Üstün darbe direnci gösterir. Yüksek dielektrik gücü, iyi yüksek sıcaklık performansı ve iyi alev direnci sunar. Şeffaf ve opak çeşitleri mevcuttur.

PC / ABS Alaşımları

ABS'den daha yüksek sıcaklık ve alev performansı ile PC'den daha iyi kimyasal direnç gösteren türdür.

PE (Polietilen)

Hem düşük yoğunluk (LDPE) hem de yüksek yoğunluk (HDPE) modellerde işlenmiş olan bu tür, sürtünme katsayısı düşük, dayanıklı ve saydam bir polimerdir. İyi kimyasal direnç gösterir, iç ve dış mekanlarda kullanıma uygun çeşitleri vardır.

PETg (Polietilen Tereftalat kopolimeri)

Temas ve sürünmeye karşı dayanıklı, mükemmel berraklık sağlar. Gıda kullanımı için uygundur. Yüksek mekanik dayanım ve yüksek ısı dayanımı istenmeyen uygulamalarda PC alternatifi olarak kullanılabilir.

PMMA (Polimetilmetakrilat)

Şeffaf, cam imitasyonu için kırılmaya karşı nispeten dirençli hafif bir türdür. Genellikle akrilik cam olarak adlandırılan PMMA, yüksek mukavemet istenmeyen yerlerde bir PC alternatifidir. Kırılgan, sürtünme direnci düşüktür.

POM (Polioksimetilen veya Asetal)

Genellikle bir işleme malzemesi sınıfı olarak belirtilen bu sert polimer aşınma, sürünme karşı mükemmel dayanıklılığa sahiptir. İyi gerilme direnci göstermektedir.

PP (Polipropilen)

Ko-ve homo-polimer türevlerinde aşırı inert yarı sert malzeme. Nispeten dayanıklı ve yüksek kimyasal direnci, düşük sürtünme direnci gösterir.

PPE / PPO (Polifenilen Eter / Polifenilen Oksit)

İyi dielektrik kuvveti ve yüksek ısıl bozulma sıcaklığına sahip opak, mühendislik sınıfı malzemeler. Bazı sınıflarında yanma durumunda düşük duman salınımı. Halojen içermez.

SBC (Stiren Butadien kopolimeri)

PVC'den daha berrak ve daha hafiftir. İyi darbe ve UV direnci gösterir.

WPC (Ahşap / plastik kompozit)

Ağaç unu içeren kompozit bir polimer türüdür. Hafif ve dayanıklı, profile ahşap efekti vermek için kullanılır. Hem estetik amaçlı hem de maliyet düşürme amaçlı olarak kullanılabilir, çok yönlüdür. Sürdürülebilir, geri dönüşümlü ve oldukça dayanıklı bir ahşap alternatifidir. İç ve dış mekanlarda kullanıma uygundur. Ko-ekstrüde edilebilir.